Tuesday 11th May 2021

آغاز داوری مرحله نهایی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

داوری مرحله نهایی نخستین دوره شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در بخش‌های نه گانه فرهنگ و هنر از ۱۳ تا ۲۴ دی ماه انجام می‌شود.

به گزارش دبیرخانه شبکه خلاق فرهنگ و هنر، ابراهیم حیدری دبیر اجرایی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر از آغاز داوری  این رویدا خبر داد و گفت:  داوری در بخش‌های نه گانه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در میان ۱۴۳ شهر مشارکت کننده آغاز شده است. ۳۶۷ شهر آثار خود را ارسال کرده بودند که پس از داوری در مرحله نخست ۱۴۳ شهر به مرحله  نهایی راه ‌یافتند.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی گفت: پس از داوری‌های اولیه ۲۲ شهر در حوزه موسیقی، ۲۹ شهر در حوزه ادبیات،۱۹ شهر در حوزه صنایع‌دستی و سنتی، ۴ شهر در حوزه چاپ و بسته‌بندی، ۹ شهر در حوزه مد و لباس، ۱۰ شهر در حوزه سینما، ۲۲ شهر در حوزه هنرهای تجسمی، ۴ شهر در حوزه رسانه و مطبوعات و ۲۴ شهر در حوزه هنرهای نمایشی به مرحله نهایی راه یافتند. با داوری متخصصان هر حوزه در نهایت شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر هر بخش  انتخاب و معرفی خواهد شد.

ابراهیم حیدری متذکر شد: شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر عنوان طرحی برای شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در شهرها و مناطق جغرافیایی ایران با نگاه آمایش سرزمینی و ایجاد شبکه‌هایی برای تعریف همکاری‌ها و برنامه‌های مشترک میان آن‌ها است. این طرح با محوریت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت نهادها و دستگاه‌های فعال فرهنگی و هنری در حوزه شهری از جمله سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و کمیسیون ملی یونسکو در حال اجراست. بر اساس فراخوان هر شهر در سه رشته مجاز به شرکت در رقابت بود. گروه‌های نه‌گانه هنری برای بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت‌های فرهنگی وهنری شهر‌ها در رقابت شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر دیده شده است.

دبیر اجرایی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر  درباره شاخص های مهم داوری در رقابت شهرهای خلاق فرهنگ و هنر گفت: توجه به ظرفیت‌های بومی، محلی، ملی و ارزش‌های دینی در طراحی و اجرای برنامه‌ها همچنین تأثیر پایدار فعالیتها در ارتقای سطح فرهنگ و هنر شهر و نیز  مشارکت مردمی و فعالان حوزه فرهنگ و هنر و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری در تدوین و اجرای برنامه‌ها از جمله شاخص‌های مهم در بررسی طرح‌ها و برنامه‌های ارسالی به دبیرخانه رقابت است. همچنین توجه به خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها و نیز اهتمام به زیرساخت‌های فرهنگی و هنری از سویی دیگر  قابلیت و ضمانت اجرایی طرح‌های ارائه شده و در نهایت  پیشینه و سوابق هر شهر در حوزه مربوطه از دیگر  شاخص‌های هیئت‌ داوران برای انتخاب شهرهای خلاق فرهنگ و هنر  اعلام شده است.

بر اساس این گزارش داوری آثار شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در بخش‎های زیر برگزار می‎شود:۱- هنرهای تجسمی شامل خوشنویسی، نقاشی، نگارگری، سفال و سرامیک، منبت‌کاری، نساجی، گرافیک، مجسمه‌سازی و گرافیک ۲-هنرهای نمایشی شامل تعزیه، تئاتر، نمایش خیابانی و میدانی، نمایش آیینی و سنتی، نمایش‌نامه و نمایش ۳- موسیقی، ۴- مد و لباس، ۵- صنایع سنتی، ۶- ادبیات، ۷- رسانه و مطبوعات و بازی‌های رایانه‌ای، ۸- سینما و ۹- صنعت بسته‌بندی و چاپ.

بر اساس این گزارش در نخستین دوره رقابت شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ۳۶۷ شهر شرکت کردند. فراخوان طرح تابستان ۱۳۹۸ منتشر شد. برای آشنایی فعالان فرهنگی و هنرمندان بخش‌های مختلف و نیز کارگزاران فرهنگی در شهرهای مختلف  کارگاه‌های آموزشی برنامه‌نویسی فرهنگی و هنری با حضور نمایندگان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و رئیس انجمن فرهنگی و هنری در ۳۱ مرکز استان با بیش از ۲۴۰۰ساعت برای ۱۲۰۰ نفر برگزار شد.در نهایت پس از برگزاری کارگاه‌های یاد شده،  شهرهای مختلف  برنامه‌های‌شان  را همراه با مستندات به دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال کردند.

نقشه آدرس پستی

اطلاعات تماس با ما

آدرس١: تهران، خيابان قائم مقام فراهانى، خيابان فجر، نبش كوچه كيهان، ساختمان فجر
تلفن: ٨٨٣١٨٦٥٨-٠٢١
دورنگار: ٨٨٣١٨٦٥٢-٠٢١
كدپستى: ١٥٨٩٧٤٣١١١

آدرس ٢:
تهران، جنب تالار وحدت، معاونت هنرى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، طبقه دوم
تلفن: ٦٦٧٠٥١٠١-٠٢١ داخلى ٤١٨

كليه حقوق مادی و معنوی این پایگاه اینترنتی متعلق به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ایران می باشد(طراحی و اجرا:09125010846)

Template Design:Dima Group