Tuesday 11th May 2021

کارگاه آموزشی شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر برگزار شد

کارگاه آموزشی شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر روز چهارشنبه یک آبان‌ماه با حضور چهل‌تن از کارشناسان عرصه‌های گوناگون هنر و فرهنگ و اقتصاد هنر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر، در این نشست که با حضور ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی، علی‌اصغر سیدآبادی مشاور وزیر در امور در برنامه‌ریزی و محمدکاظم متولی مدرس تسهیل‌گری برگزار شد  به چهل نفر از فعالان فرهنگی در عرصه‌های مختلف در کارگاه یک روز آموزش‌های لازم برای تسهیل‌گری ارائه شد تا با هم اندیشی و همفکری و تسلط به مهارت‌های لازم با حضور در شهر‌ها بتوانند ایده‌ها و اهداف شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر را بهتر تبیین کنند و افراد محلی را به تجاری و اقتصادی کردن فعالیت‌های فرهنگی و هنری‌شان ترغیب و کمک کنند.

بر اساس این گزارش ابراهیم حیدری دبیر شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر در سخنانی درباره‌ی این رویداد گفت:« هدف از اجرای شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر کمک به برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار، مشارکتی و مبتنی بر رویکرد آمایشی در شهرها و مناطق فرهنگی ایران است و بیان کرد: کشف، جذب و پرورش فعالیت‌ها و حمایت از پیشنهادهای نو، خلاقانه، اثربخش و پایدار بومی، ساماندهی و بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در سطح محلی و بومی مبتنی بر فرهنگ ایرانی ـ اسلامی ، تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت‌های مردمی در فرهنگ، تبادل تجربه‌ها و دانش بومی در میان شهرهای مختلف ایران، توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب‌ و کارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق و در مجموع تکیه براقتصاد درون زا است. ایشان در ادامه افزودند تا کنون ۳۱ استان، ٣٧٠شهر در این رویداد مشارکت داشتند وبیش از ۷۰۰ طرح خلاقانه در عرصه‌های مختلف فرهنگ و هنر ارائه شده است.
وی سپس ضمن تشریح این طرح بیان کردند که قراراست بعد از برگزاری این کارگاه اعضای این کارگاه ها به استانها اعزام شوند وبر اساس جدول زمان بندی در آبان ماه در مراکز استان ها همجون کارگاهی با حضور سه نفر از هر شهرستان اعم از نماینده انجمن های فرهنگی و هنری نماینده شهرداری و همین طور نماینده ادارات فرهنک و ارشاد اسلامی بر گزار شود و این افراد بعد از این دوره کارگاهی و برگشت به شهرهای خود پس از همفکری ومشورت با متخصصان و اهالی فرهنگ و هنر و نهادهای دولتی و خصوصی در شهرستان برنامه های هر شهر را به نسبت ظرفیت های بالقوه و بالفعل آن تدوین کنند و همراه با مستندات به دبیرخانه مرکزی درتهران ارسال کنند. پرونده شهرهادر چند مرحله داوری و نهایتا با توجه به داوری هابه شبکه موضوعی مربوطه وارد شوند .»

همچنین علی‌اصغر سیدآبادی، عضو شورای سیاست‌گذاری شبکه شهر‌های خلاق فرهنگ و هنر نیز در سخنانی گفت:« اجرای این طرح مبتنی بر توسعه محلی، اجتماعی‌محور و مبتنی بر برنامه‌ریزی مشارکتی است. برنامه‌ریزی مشارکتی ناظر بر این است که گروه‌ها و افراد ذینفع در فرایند برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌ها مشارکت داشته باشند. در این فرایند ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها و دانش محلی در مناطق مختلف شهری و روستایی مورد توجه قرار می‌گیرد و تسهیل‌‌گر سعی دارد کنش‌گران و فعالان محلی را به تجاری‌سازی و اقتصادی کردن فعالیت‌های فرهنگی و هنری سنتی و غیر آن ترغیب و کمک کند. ما تجربه انجام این کار را در جام باشگاه‌های کتابخوانی داشتیم و خوشبختانه به بودجه اندک یک‌صد و پنجاه میلیون تومان بیش از پانزده هزار نیروی داوطلب پای کار آمده است و این تجربه به ما نشان داد هنوز بسیاری در مناطق مختلف ایران هستند که به فعالیت‌های داوطلبانه فرهنگی باور دارند و ما باید از این ظرفیت در شبکه‌های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر هم بهره‌ بگیریم. تسهیل‌گران با جلب مشارکت‌های مردم محلی در مناطق مختلف شهری و روستایی باید بتوانند بر دشواری‌های فائق بیاییند با تبیین درست و ترغیب فعالان محلی آن‌ها را بهره‌گیری از خلاقیت‌ فرهنگی و هنری برای بهبود وضعیت معیشت یاری رسانند.

همچنین در بخش دیگری افتتاحیه این نشست محمدکاظم متولی مدرس تسهیل‌گری با توضیحی درباره شکل‌گیری مفهوم شهر‌های خلاق در جهان و اشاره به قدمت آن از دهه هشتاد میلادی قرن بیستم و ارائه نمونه‌های موفق جهانی آن از جمله فعالیت‌های صورت گرفته در کشور دانمارک تصریح کرد: بی‌شک بهره‌گیری از ظرفیت گسترده طرح‌های مشارکت محور پیامد‌های بسیار خوب و گسترده‌ای را به همراه خواهد داشت.

در ادامه این نشست، فعالان فرهنگی و هنری حاضر در نشست به معرفی اجمالی خودشان و ارایه دیدگاه ها و نقطه نظرات در مورد طرح پرداختند و مباحث کاربردی تسهیل‌گری در دو نوبت صبح و عصر ارائه شد.

نقشه آدرس پستی

اطلاعات تماس با ما

آدرس١: تهران، خيابان قائم مقام فراهانى، خيابان فجر، نبش كوچه كيهان، ساختمان فجر
تلفن: ٨٨٣١٨٦٥٨-٠٢١
دورنگار: ٨٨٣١٨٦٥٢-٠٢١
كدپستى: ١٥٨٩٧٤٣١١١

آدرس ٢:
تهران، جنب تالار وحدت، معاونت هنرى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، طبقه دوم
تلفن: ٦٦٧٠٥١٠١-٠٢١ داخلى ٤١٨

كليه حقوق مادی و معنوی این پایگاه اینترنتی متعلق به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ایران می باشد(طراحی و اجرا:09125010846)

Template Design:Dima Group