Tuesday 20th October 2020

اولویت دریافت خدمات، تسهیلات، اعتبارات و منابع به اعضای شبکه‌ شهرهای خلاق

طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در استان تهران اجرا می شود و شهرهای استان تهران به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر می پیوندند.

به گزارش روابط عمومی معاونت هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، محمد حسین اسماعیلی معاون هنری سینمایی با اعلام این خبر گفت: طرح «شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» با لحاظ اهمیت نگاه آینده‌ محور و آمایشی در جهت توسعه عدالت فرهنگی و ترویج فرهنگ و هنر ایرانی ـ اسلامی و تقویت و کاربردی‌سازی زیرساخت‌های فرهنگی و هنری موجود و حمایت از طرح‌های خلاقانه برآمده در بسترهای محلی و بومی به اجرا در می آید.

اسماعیلی افزود: اعضای شبکه‌ شهرهای خلاق در اولویت دریافت مجموعه‌ای از خدمات، تسهیلات، اعتبارات و منابع قرار می‌گیرند تا زیرساخت‌های لازم را توسعه داده و برنامه‌های معرفی‌شده را اجرا کنند.

وی ادامه داد: پرونده هر شهر در زمینه‌های حوزه فرهنگی و هنری که با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تدوین و با امضای شهردار و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان انجمن‌های فرهنگی و هنری شهر ارائه می‌شود، مبنای شرکت در این طرح است.

معاون هنری سینمایی از جمله اهداف طرح به این موارد اشاره کرد: کمک به برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار، کشف، جذب و پرورش فعالیت‌ها و پیشنهادهای نو و پایدار بومی و حمایت از آن‌ها، ساماندهی و بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در سطح محلی و بومی مبتنی بر فرهنگ ایرانی ـ اسلامی، تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت‌های مردمی در فرهنگ، توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب‌وکارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق.

اسماعیلی همچنین در توضیح شیوه اجرایی طرح گفت: در هر شهر، شورای برنامه ریزی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر به ریاست فرماندار و دبیری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور نمایندگان مجموعه‌ای از دستگاه‌های فرهنگی و هنری شهرستان تشکیل می‌شود؛ سپس دبیرخانه شهر خلاق فرهنگ و هنر در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌اندازی می‌شود. پس از آن، شهرها مطابق با فراخوان، نسبت به انتخاب حوزه و شاخه موضوعی اقدام خواهند کرد. هر شهر پس از امضای فرم‌های مربوطه توسط شهردار، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان انجمن‌های فرهنگی و هنری مرتبط، آن‌ها را با نامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مربوطه، به دبیرخانه مرکزی ارسال می‌کند. پس از ارزیابی فرم‌های رسیده، نمایندگان هر شهر به کارگاه تخصصی مرتبط دعوت خواهند شد. پس از بازگشت گروه آموزش‌دیده، طرح تفصیلی و پرونده‌های تخصصی شهر را تدوین و ارسال خواهند کرد. دبیرخانه مرکزی پس از اعلام نظر هیئت داوران، طی مراسمی شبکه شهرهای خلاق هر رشته فرهنگی و هنری را معرفی خواهد کرد.

اسماعیلی ویژگی‌های کلی برنامه‌های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر را به شرح ذیل اعلام نمود:

۱_ برنامه‌ها، فعالیت‌ها و اقدام‌ها به طور ویژه برای این عنوان طراحی شده باشد.

۲_برنامه‌ها باید متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی باشد.

۳_ تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ و هنر شهر داشته باشد.

۴_ از مشارکت مردمی و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری برخوردار باشد.

۵-قابلیت الگوبرداری داشته باشد.

۶- در محتوا و شیوه اجرا نوآورانه و کیفی باشد.

۷- قابلیت و ضمانت اجرایی داشته باشد.

۸- برآورد کلی از هزینه‌های برنامه‌ها داشته باشد. در برآورد مالی به شیوه‌های تأمین منابع، اصول بهره‌وری و راه‌های بیشترین اثرگذاری اشاره شود.

۹_جدول زمانی قابل ارزیابی و پیگیری دقیقی را ارائه دهد.

نقشه آدرس پستی

اطلاعات تماس با ما

آدرس١: تهران، خيابان قائم مقام فراهانى، خيابان فجر، نبش كوچه كيهان، ساختمان فجر
تلفن: ٨٨٣١٨٦٥٨-٠٢١
دورنگار: ٨٨٣١٨٦٥٢-٠٢١
كدپستى: ١٥٨٩٧٤٣١١١

آدرس ٢:
تهران، جنب تالار وحدت، معاونت هنرى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، طبقه دوم
تلفن: ٦٦٧٠٥١٠١-٠٢١ داخلى ٤١٨

Template Design:Dima Group