Tuesday 20th October 2020

نشست برنامه ریزی شورای شبکه شهر خلاق فرهنگ و هنردر لاهیجان برگزار شد

ه گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان لاهیجان ، نشست هم اندیشی شورای برنامه ریزی شبکه شهر خلاق فرهنگ وهنر عصر سه شنبه هشتم مرداد به ریاست اسماعیل میرغضنفری فرماندارشهرستان لاهیجان برگزار شد.

در ابتدا  فرماندار لاهیجان از دبیر شورای شبکه شهر خلاق فرهنگ وهنر شهرستان خواست تا شمه ای از دستورالعمل این شورا را به سمع حاضرین برساند .

 نگار نادری رییس اداره فرهنگ وارشاد  اسلامی شهرستان لاهیجان و دبیراین شورا درخصوص اهمیت این طرح  گفت: هرچند برای ورود به این طرح هیچ گونه اجباری درنظر گرفته نشده  اما گستره وسیعی برای هنرمندان شهرستان ها باز شده تا بتوانند با ارائه طرح در شاخه های مختلف فرهنگی وهنری در آن مشارکت داشته باشند.

وی افزود: پس از ارسال طرح ها و بررسی های انجام شده توسط دبیرخانه شورای  شبکه شهر های خلاق فرهنگ و هنر که در وزارتخانه فرهنگ وارشاد مستقر است،کارگاه هایی تخصصی نیز پیش بینی شده که نحوه صحیح اجرای طرح آموزش و طرح های برگزیده مورد حمایت قرار گرفته ودر شهرستان اجرایی خواهد شد.

وی ضمن اشاره به پتانسیل لاهیجان به عنوان شهر خلاق فرهنگی گفت: طرح شهر خلاق فرهنگ و هنر  نیز همانند پایتخت کتاب در سال ٢٠٠۴ توسط یونسکو طرح ریزی شده و لاهیجان با توجه به فعالیت های فرهنگی که در آن انجام می شود می تواند گام های بلندی برای انتخاب به عنوان شهر خلاق فرهنگ وهنر بردارد. ضمن اینکه مشارکت های مردمی و دولتی در شهر زیاد شده و این هم افزایی از ویژگی های شهر می باشد.

در ادامه  اسماعیل میرغضنفری فرماندار شهرستان لاهیجان در بخشی از سخنانش گفت: سرزمین ایران به عنوان مهد هنر، گیلان نیز به خاطر هنرهای اجدادی و طبیعت زیبای منحصربه فردش  و لاهیجان به دلیل  سبقه طولانی در حیطه فرهنگ و هنر و هنرمندان بزرگش شناخته شده هستند.

رییس شورای  شبکه شهر خلاق فرهنگ و هنر لاهیجان همچنین افزود: شهرستان لاهیجان، شهرستان اولین هاست و همه دستگاه ها و نهادهای دولتی ، امنیتی و قضایی در تعامل بسیار خوبی با یکدیگرهستند و همه مسئولین به این درجه از ارتقای فرهنگی رسیده اند که کارها با تعامل با یکدیگر باید به سرانجام برسد.

وی در بخشی دیگر از سخنانش گفت: نگاه تخصصی درجایگاه خود قابل تجمید است اما باید تفاوت دیدگاه خواص با عوام هم مدنظر باشد و با در نظر گرفتن تفاوت و فاصله ای که با کشورهایی توسعه یافته داریم باید این فاصله معنادار مدنظر باشد و در قیاس با آنها محدودیت های خود را فراموش نکنیم، هرچند کشور ایران ذاتش هنر است و داشته های محکمی دارد.

وی درادامه ضمن اشاره به محدودیت ها و کمبودهای موجود تصریح کرد:ارائه طرح ها و پیشنهادات نباید صرفن مطرح شود و باید قابلیت اجرایی شدن با توجه به ظرفیت های شهرستان در نظر گرفته شود.

فرماندار به عنوان رییس شورای برنامه ریزی شبکه شهر خلاق فرهنگ و هنر شهرستان  در ادامه  برای طرح ها و پیشنهاداتی که مسئولین و اهالی فرهنگ و هنر حاضر درنشست ارائه نمودند راهکارهایی برای اجرایی شدن عنوان نمود و طرح ها و پیشنهاداتی از جمله برگزاری جشنواره روز خبرنگار، همایش تکریم پیشکسوتان را مطرح و برای همکاری با این شورا اعلام آمادگی کامل نمود.

طرح شبکه شهرخلاق فرهنگ و هنر در سال ٢٠٠۴ توسط یونسکو ارائه شد و هدف از تشکیل شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنردر ایران  فراهم آوردن زمینه بروز خلاقیت‌های نهفته در شهرها و مناطق مختلف کشوراست.

نقشه آدرس پستی

اطلاعات تماس با ما

آدرس١: تهران، خيابان قائم مقام فراهانى، خيابان فجر، نبش كوچه كيهان، ساختمان فجر
تلفن: ٨٨٣١٨٦٥٨-٠٢١
دورنگار: ٨٨٣١٨٦٥٢-٠٢١
كدپستى: ١٥٨٩٧٤٣١١١

آدرس ٢:
تهران، جنب تالار وحدت، معاونت هنرى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، طبقه دوم
تلفن: ٦٦٧٠٥١٠١-٠٢١ داخلى ٤١٨

Template Design:Dima Group