Tuesday 11th May 2021

‍ فراخوان راه‌اندازی شبکه‌ شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

نشست اعلام فراخوان و معرفی طرح راه‌اندازی شبکه‌ شهرهای خلاق فرهنگ و هنر برگزار شد.

در نشست اعلام فراخوان و معرفی طرح راه‌اندازی شبکه‌ شهرهای خلاق فرهنگ و هنر  که پیش از ظهر امروز یک‌شنبه شانزدهم تیرماه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور سیدمحمد مجتبی حسینی معاون امورهنری، علی‌اصغر سید‌آبادی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حیدری دبیر اجرایی شبکه‌های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، محمدحسن خوشنویس دبیر علمی، علی غیاثی ندوشن مدیرکل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسعود غلام‌پور عضو شورای سیاست‌گذاری شبکه‌های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر برگزار شد حاضران به طرح دیدگاه‌های‌شان در معرفی و تبیین این طرح پرداختند.در ادامه جزئیات فراخوان راه‌اندازی شبکه‌های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ارائه می‌شود.

متقاضیان شرکت باید مدارک لازم را از طریق پست به «دبیرخانه مرکزی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ایران» به نشانی تهران، خیابان حافظ، خیابان شهریار، جنب تالار وحدت، ساختمان معاونت امورهنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طبقه دوم ارسال کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های زیر تماس بگیرند.  ۵۸ و ۰۲۱۸۸۳۱۵۲   و همچنین۰۲۱۶۶۷۳۱۱۱۷ براساس فراخوان، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح «شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» را با لحاظ اهمیت نگاه آینده‌محور و آمایشی در جهت توسعه عدالت فرهنگی و ترویج فرهنگ و هنر ایرانی ـ اسلامی، و تقویت و کاربردی‌سازی زیرساخت‌های فرهنگی و هنری موجود و حمایت از طرح‌های خلاقانه برآمده در بسترهای محلی و بومی به اجرا می‌گذارد.اعضای شبکه‌ شهرهای خلاق، در اولویت دریافت مجموعه‌ای از خدمات، تسهیلات، اعتبارات و منابع قرار می‌گیرند تا زیرساخت‌های لازم را توسعه داده و برنامه‌های معرفی شده را اجرا کنند. پرونده هر شهر در زمینه‌های حوزه فرهنگی و هنری که با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تدوین و با امضای شهردار و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان انجمن‌های فرهنگی و هنری شهر ارائه می‌شود،مبنای شرکت در این طرح است. بر اساس فراخوان از جمله اهداف طرح می‌توان به این موارد اشاره کرد؛ کمک به برنامه‌ریزی برای توسعه پایدار، همچنین کشف، جذب و پرورش فعالیت‌ها و پیشنهادهای نو، پایدار بومی حمایت از آن‌ها، ساماندهی و بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های فرهنگی و هنری در سطح محلی و بومی مبتنی بر فرهنگ ایرانی ـ اسلامی، تمرکززدایی در امور فرهنگی و هنری و تقویت ظرفیت‌های مردمی در فرهنگ، توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر و کمک به بهبود کسب‌وکارهای فرهنگی هنری و صنایع خلاق همچنین در توضیح شیوه اجرایی  طرح آمده است: در هر شهر، شورای برنامه ریزی شهرهای خلاق فرهنگ و هنر به ریاست فرماندار و دبیری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور نمایندگان مجموعه‌ای از دستگاه‌های فرهنگی و هنری شهرستان تشکیل می‌شود. سپس دبیرخانه شهر خلاق فرهنگ و هنر در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی می‌شود. پس از آن، شهرها مطابق با فراخوان، نسبت به انتخاب حوزه و شاخه موضوعی اقدام خواهند کرد. هر شهر پس از امضای فرم‌های مربوطه توسط شهردار، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان انجمن‌های فرهنگی و هنری مرتبط، آن‌ها را با نامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مربوطه، به دبیرخانه مرکزی ارسال می‌کنند. پس از ارزیابی فرم‌های رسیده، نمایندگان هر شهر به کارگاه تخصصی مرتبط دعوت خواهند شد. پس از بازگشت گروه آموزش دیده، طرح تفصیلی و پرونده‌های تخصصی شهر را تدوین و ارسال خواهند کرد. دبیرخانه مرکزی پس از اعلام نظر هیئت داوران، طی مراسمی شبکه شهرهای خلاق هر رشته فرهنگی و هنری را معرفی خواهد کرد.

ویژگی‌های کلی برنامه‌های شهرها به شرح ذیل باید باشد. ۱_ برنامه‌ها، فعالیت‌ها و اقدام‌ها به طور ویژه برای این عنوان طراحی شده باشد. ۲_برنامه‌ها باید متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی باشد. ۳_ تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ و هنر شهر داشته باشد. ۴_ از مشارکت مردمی و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری برخوردار باشد. ۵-قابلیت الگوبرداری داشته باشد. ۶- در محتوا و شیوه اجرا نوآورانه و کیفی باشد. ۷- قابلیت و ضمانت اجرایی داشته باشد. ۸- برآورد کلی از هزینه‌های برنامه‌ها داشته باشد. در برآورد مالی به شیوه‌های تأمین منابع، اصول بهره‌وری و راه‌های بیشترین اثرگذاری اشاره شود. ۹_جدول زمانی قابل ارزیابی و پیگیری دقیقی را ارائه دهد.

نقشه آدرس پستی

اطلاعات تماس با ما

آدرس١: تهران، خيابان قائم مقام فراهانى، خيابان فجر، نبش كوچه كيهان، ساختمان فجر
تلفن: ٨٨٣١٨٦٥٨-٠٢١
دورنگار: ٨٨٣١٨٦٥٢-٠٢١
كدپستى: ١٥٨٩٧٤٣١١١

آدرس ٢:
تهران، جنب تالار وحدت، معاونت هنرى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، طبقه دوم
تلفن: ٦٦٧٠٥١٠١-٠٢١ داخلى ٤١٨

كليه حقوق مادی و معنوی این پایگاه اینترنتی متعلق به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر ایران می باشد(طراحی و اجرا:09125010846)

Template Design:Dima Group